Kolor ma znaczenie

Kolory, z którymi stykamy się na co dzień, mają ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Są silnymi bodźcami dla naszego mózgu. Długotrwały kontakt z określoną barwą może wpływać na sen, ciśnienie krwi, ciepłotę ciała, nastrój, apetyt i wiele innych funkcji naszego organizmu.

Wszystkie barwy ciepłe są dłuższe i w konsekwencji pobudzają (żółty, pomarańczowy, różowy, czerwony). Zbyt długie pobudzenie prowadzi do rozdrażnienia i agresji. Natomiast barwy zimne są krótsze, wyciszają i uspakajają (niebieski, zielony, fioletowy)  Warto o tym pamiętać.

Każdy z nas ma indywidualny stosunek do barw. Jednak wybór po który sięgamy podczas dobierania garderoby nigdy nie jest przypadkowy. Zazwyczaj określa nasz nastrój, potrzeby, tęsknoty czy problemy.

Kolor jest ważnym elementem każdego stroju. To komunikat wysyłany do otoczenia. Oddziałuje bezpośrednio też na osobę która go nosi.

Znając właściwości barw, możemy spowodować, że staną się naszym sprzymierzeńcem w codziennym życiu. Warto dobierać je tak aby poprawiały nam nastrój, ułatwiały relacje i podnosiły kompetencje. A przede wszystkim aby współgrały z nami każdego dnia.

Osoby trzymające się jednej gamy kolorów są zazwyczaj wewnętrznie uporządkowane, wiedzą czego chcą i są spokojne. Ludzie często zmieniający kolorystykę są bardziej twórczy, ale też niecierpliwi i chaotyczni.

Chciałabym tym artykułem zachęcić do świadomego ubierania się w kolor, dobierania biżuterii oraz otaczania się odpowiednimi barwami.

– Sylwia Krajewska